About Us

OUR MISSION & FUNCTION
The Ada County Republican Central Committee
We are a politically-minded volunteer group promoting Republican Philosophy.

Welcome to the official Ada County Republican Central Committee website. The core of this politically minded volunteer group are the Precinct Committeemen who are elected by the registered members of the Republican Party in Ada County.

The mission of the Ada County Republican Central Committee is to promote the Republican Philosophy, build and strengthen the Republican Party from the grassroots up, and elect Republican candidates.

The functions of the County Central Committee are to:

  • Serve as the governing body of the Ada County Republican Party;

  • Facilitate cooperation among Ada County Republican Party members;

  • Advise the Idaho Republican Party regarding the development of policies and functions; and

  • Implement the polices and functions of the Idaho Republican Party.

Concerned about the future financial and physical security of America? We invite you to attend our meetings and events held throughout the year to learn how you can become part of the political solution. We can no longer sit on the sidelines and allow others to determine the future of America. We must engage in the political process of electing candidates who will uphold our Republican Philosophy and Principles.

Please use this website for current meeting and event information, contact information, and the opportunity to make comments. We have also provided the opportunity to make financial contributions which will help us counter the vast amount of special interest money trying to elect candidates opposed to Republican ideals.

LOCAL CONTACTS

 

Ada County Republican Staff

VICTOR B. MILLER IV

CHAIRMAN

STEVE BENDER

TREASURER

MEGAN REICHLE

SECRETARY

p: (208) 863-1912

MEGAN C. LANDEN

1ST VICE CHAIR

GUS POWELL

2ND VICE CHAIR

e: adagopsecondvicechair@gmail.com

JEFFREY M. EHLERS

3RD VICE CHAIR

Region IV

EDWARD R. HUMPHREYS

CHAIRMAN

State Committee People

S. MAX BROWN

STATE COMMITTEEMAN

TRACEY L. KOELLISCH

STATE COMMITTEEWOMAN

JACOB R. CLUFF

STATE YOUTH COMMITTEEPERSON

Legislative Districts 14 – 22

MICHAEL E. TOMLIN

DISTRICT 14

CODI GALLOWAY

DISTRICT 15

GRAHAM PATERSON

DISTRICT 16

DAN MINNAERT

DISTRICT 17

JOE LANDEN

DISTRICT 18

LYNN S. FARRELL-BRADESCU

DISTRICT 19

MARK S. JOHNSON

DISTRICT 20

MICHELE JARVIS

DISTRICT 21

VALERIE JAMES

DISTRICT 22

Precinct Committeemen

KIM JONES WICKSTRUM

PRECINCT 1401

TRACEY L. KOELLISCH

PRECINCT 1402

S. MAX BROWN

PRECINCT 1403

MIKE OLSEN

PRECINCT 1404

TREVOR A. CHADWICK

PRECINCT 1405

EDWARD R. HUMPHREYS

PRECINCT 1406

REBECCA LABRADOR

PRECINCT 1407

HEIDI HILL

PRECINCT 1408

MICHAEL E. TOMLIN

PRECINCT 1409

CARRI CAMPBELL

PRECINCT 1410

STEVE BENDER

PRECINCT 1411

JEFFREY W. MILLER

PRECINCT 1412

CECILIO LOPES

PRECINCT 1413

DAVID J. TIZEKKER

PRECINCT 1414

OPEN

PRECINCT 1415

VICTOR B. MILLER IV

PRECINCT 1416

JOE BORTON

PRECINCT 1417

OPEN

PRECINCT 1418

STEPHEN GAGIN

PRECINCT 1419

BILLY L. KNORP

PRECINCT 1420

DAVID GOODWIN

PRECINCT 1421

DARRELL HANCOCK

PRECINCT 1501

KRISTINA “KRIS” ELLIS

PRECINCT 1502

SALLY MALONEY

PRECINCT 1503

SHARLA R. JENSEN

PRECINCT 1504

ROD W. BECK

PRECINCT 1505

JOHN R. JAMESON

PRECINCT 1506

FRED S. MARTIN

PRECINCT 1507

PATTI DOWDY

PRECINCT 1508

OPEN

PRECINCT 1509

CHAD J. VAUGHN

PRECINCT 1510

OPEN

PRECINCT 1511

OPEN

PRECINCT 1512

DAWN MORGAN

PRECINCT 1513

NICOLE HORTON

PRECINCT 1514

JEFFERSON H. WEST

PRECINCT 1515

CINDY SEIBERT REIS

PRECINCT 1516

RON PENNINGTON

PRECINCT 1601

MARIA D. CHUDZINSKA

PRECINCT 1602

CHANDLER HADRABA

PRECINCT 1603

FRANK GAMMA

PRECINCT 1604

LOGAN A. SMYSER

PRECINCT 1605

VICKY BIRKINBINE

PRECINCT 1606

JAN M. CLUFF

PRECINCT 1607

RYAN DAVIDSON

PRECINCT 1608

OPEN

PRECINCT 1609

DAN E. HEALY

PRECINCT 1610

GRAHAM PATERSON

PRECINCT 1611

JACQUELYN DAVIDSON

PRECINCT 1612

BENN BROCKSOME

PRECINCT 1613

BRAD GRIFF

PRECINCT 1614

JACOB CLUFF

PRECINCT 1615

DAWN HATCH

PRECINCT 1701

KENNETH R BURGESS

PRECINCT 1702

PRECINCT 1703

DAN MINNEART

PRECINCT 1704

WENDY LEE RIPLEY

PRECINCT 1705

BRITTANY LOVE

PRECINCT 1706

TIMOTHY STURGES

PRECINCT 1707

JACINTA RIGI

PRECINCT 1708

DARREL HANSEN

PRECINCT 17009

OPEN

PRECINCT 1710

DANIEL MURPHY

PRECINCT 1711

DAVID DEHAAS

PRECINCT 1712

DANIEL A. LOUGHREY

PRECINCT 1713

MICHEAL ANDERSON

PRECINCT 1714

ANTHONY THOMAS DEPHUE

PRECINCT 1715

BENJAMIN CHAFETZ

PRECINCT 1801

TERESA M. POWELL

PRECINCT 1802

OPEN

PRECINCT 1803

SANDRA COULTER-STONER

PRECINCT 1804

THOMAS R. JENSEN

PRECINCT 1805

JEREMY CHOU

PRECINCT 1806

OPEN

PRECINCT 1807

GARRY FIELD

PRECINCT 1808

OPEN

PRECINCT 1809

CHERYL A. MILLER

PRECINCT 1810

KARREN FARNSWORTH

PRECINCT 1811

OPEN

PRECINCT 1812

TERRI SUGGS

PRECINCT 1813

MEGAN LANDEN

PRECINCT 1814

MEGAN REICHLE

PRECINCT 1815

DAWN RETZLAFF

PRECINCT 1816

JUAN CARLOS DUQUE

PRECINCT 1817

PAUL VALENTINE

PRECINCT 1818

BLAIR MOSS

PRECINCT 1901

CATHIE MOORE

PRECINCT 1902

LARRY JAKE CHAPPLE

PRECINCT 1903

MONIQUE HALE

PRECINCT 1904

PAY MARINO

PRECINCT 1905

JIM FEEDERLE

PRECINCT 1906

ROBERT H. MCQUADE

PRECINCT 1907

JOHN MARSH

PRECINCT 1908

ROBERT H. MCQUADE JR.

PRECINCT 1909

COURTNEY A. LEHOSIT

PRECINCT 1910

ANNE HOWIE

PRECINCT 1911

ELIZABETH MAHN

PRECINCT 1912

LYNN BRADESCU

PRECINCT 1913

LADNON SMYSER

PRECINCT 1914

BROCK FRAZIER

PRECINCT 1915

OPEN

PRECINCT 1916

SCOT M. LUDWIG

PRECINCT 1917

DAVE LISTER

PRECINCT 1918

STEVE MADDEN

PRECINCT 1919

SCOTT CRUM

PRECINCT 1920

NANCY D. LEAR

PRECINCT 2001

DAVID YORGASON

PRECINCT 2002

TIMOTHY POWELL

PRECINCT 2003

DANETTE KLINDT

PRECINCT 2004

MARK ENGLISH

PRECINCT 2005

MARK JOHNSON

PRECINCT 2006

BOB BRAINARD

PRECINCT 2007

DOUG TAYLOR

PRECINCT 2008

STEVEN MEREDITH

PRECINCT 2009

KARL “SCOTT” TIFFANY

PRECINCT 2010

WINSTON INOUYE

PRECINCT 2011

OPEN

PRECINCT 2012

DORI A. HEALEY

PRECINCT 2013

LAUREL MORGAN

PRECINCT 2014

OPEN

PRECINCT 2015

WILLIAM “BILL” SCHULER

PRECINCT 2101

MICHELE JARVIS

PRECINCT 2102

J. MICHAEL TIPPETS

PRECINCT 2101

WENDY S. DAHLE

PRECINCT 2104

KIMBERLY KAEHLER

PRECINCT 2105

OPEN

PRECINCT 2106

WALTER REIMERS

PRECINCT 2107

DAMON L. GARRETT

PRECINCT 2108

VICKY MCINTYRE

PRECINCT 2109

BRUCE WYATT SCOTT

PRECINCT 2110

THOMAS DAYLEY

PRECINCT 2111

CHELSEA CARATTINI

PRECINCT 2112

GREG FERCH

PRECINCT 2101

JEROD CROFT

PRECINCT 2114

OPEN

PRECINCT 2115

AUDREY MUSGRAVE

PRECINCT 2116

CALEB MILLS

PRECINCT 2117

JEFF EHLERS

PRECINCT 2201

STEPHEN L. PUGMIRE

PRECINCT 2201

OPEN

PRECINCT 2203

JUSTIN R. JANTZ

PRECINCT 2204

TRAVIS B. CLYDE

PRECINCT 2205

VALERIE JAMES

PRECINCT 2206

JOHN WANDER WOUDE

PRECINCT 2207

JIM GRIGG

PRECINCT 2208

RUTH NOVELLE

PRECINCT 2209

CHRIS BRUCE

PRECINCT 2210

CINDY GIESEN

PRECINCT 2211

KRISTOFFER R. SPERRY

PRECINCT 2212

BRIAN A. MERRELL

PRECINCT 2213

WES L. OBENAUER

PRECINCT 2214

CONTRIBUTE TO THE ADA COUNTY REPUBLICANS

Your help will keep our party strong.